Karksi vald

Karksi vald asub Viljandimaa lõunaosas põlistel Karksi kihelkonna aladel, kunagise Mulgimaa südames. Mulgimaa eripäraks on oma keel – mulgi murre, mille õpetamisele ning arendamisele on viimastel aastatel järjest suuremat tähelepanu hakatud pöörama.

Karksi on mägede, sügavate orgude ja järvede kodu. Paiga looduskaunis telg on Karksi – Halliste ürgorg.
Karksi alade aluspõhja moodustab mitmesaja meetri paksune devoni ladestu, mis paljanduvad ürgorgude nõlvadel ja kannavad „põrgute" ja „põrguhaudade" nime. Valla territooriumist rohkem kui pool on metsaga kaetud.
Rahvasuu jutustab muistendites Vanapaganatest, kes siinseis ürgorgudes, metsades ja rabades olla pelgupaiga leidnud.

Tänane vallakeskus Karksi-Nuia linn olla tekkinud 19. sajandi teisel poolel Nuia kõrtsi juurde, mille nimi tulnud kohalike kangest vaimust: seal olla sagedasti tülitsetud ning nuiadki kanguseprooviks käiku lastud. Maanteede ristumiskohale kogunesid ääremailt käsi- ja põllutöölised ning rajasid siia asula. 19. saj. algul hoogustus linakasvatus, mis pani aluse jõukatele Mulgi taludele.

1993. aasta 10. augustil anti Karksi-Nuiale linna staatus. 1999. aasta sügisel ühinesid Karksi-Nuia linn ja seda ümbritsev Karksi vald üheks omavalitsuseks nimega Karksi vald.

Hariduselu arvatakse Karksis 300 aasta vanuseks. Tänapäeval on August Kitzbergi nimelises Gümnaasiumis võimalik omandada keskharidus. Vaba aega aitavad sisustada huvialakoolid: Karksi-Nuia Muusikakool, Karksi-Nuia Spordikool, erakoolina tegutsev Karksi Noorte Kunstistuudio ja Karksi-Nuia Noortekeskus.

Polli külas töötab Eesti Põllumajandusülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituudi koosseisu kuuluv Polli Aiandusuuringute Keskus, mis on tuntud sordiaretuskeskus. Siin aretatud puuvilja- ja marjakultuuride sordid on külmakindlad ja rahvusvaheliselt tunnustatud.
Polli on rajatud Eestis ainulaadne taimsel toorainel põhinevate teadmistepõhiste tervise- ja loodustoodete kompetentsikeskus.

Laulu- ja tantsukultuur on  karksilaste seas ikka au sees olnud. Karksi rahvalauludes on säilinud hulk haruldasi töö- ja mütoloogilisi motiive ning rahvarõivad on vanapärasemad Eesti rahvarõivaste seas.

Spordielus on traditsiooniks saanud Karksi-Nuia meistrivõistlused kergejõustikus, jaanipäevajooks ümber Karksi-Nuia paisjärve, gümnaasiumi aastapäevajooks.

Karksit peetakse jalgrattasõidu keskuseks. Heade võistlustingimuste poolest kuulsal Ainja krossirajal on toimunud Euroopa MV etapp mootorratastele.

Karksi-Nuia Turismiinfopunkt

Viljandi mnt 1, 69104 Karksi-Nuia
Telefon: + 372 435 5527
turism@karksi.ee

Avatud:

1. september - 31. mai
E – N 09.00 – 19.00
R, L   09.00 – 15.00
P suletud

 

1. juuni - 31. august
E - N 09.00 - 17.00
R, L   09.00 - 15.00
P suletud

 

Kalender