Polli mõis

Asub Polli külas.

Polli mõisa (Pollenhof) ajalugu saab hakata lugema alates 1720. Aastast, mil see eraldati naabruses oleva Karksi mõisa maadest.

1770. aastatel oli mõis von Duntenite omanduses, kes püstitasid mõisa varaklassitsistliku kahekorruselise kivist peahoone.

1820-1919 kuulus mõis von Stryki aadliperekonnale. Selle ligi saja aasta jooksul ehitati välja enamik tänase päevani säilinud hooneid ning rajati liigirikas park.

1886 rekonstrueeriti peahoone, mil see ehitati varasemast pikemaks.

1880 leidsid aset ümberkorraldused pargis. Projekt telliti Riia linnaarhitektilt Georg Kuphaldtilt. Parki rajati varjulised teed, omapärased lusthooned, sillakesed, istutati sadu välismaalt toodud ilupuid ja -põõsaid. Mõisaparki piiras telliskivist müür.

Mõisa härrastemaja (praegu eravaldus) oli omapärane ehitus, keskelt kahe-, otstest ühekordne. Mõisakompleksis olid veel ait, kuur, sõiduhobuste tall, õuna- ja marjaaed, valitseja maja ja aed, karjalaudad, puusepatöökoda, piiritusevabrik..

1920. aastast toodi mõisasse aiandusliku kallakuga põllutöökool, millest peale II maailmasõda kasvas välja Polli Aianduse ja Mesinduse Uurimise Instituut ning katsebaas.

1921. aastal avati häärberis põllumajanduskool, mis 1944. Aastal reorganiseeriti Polli aiandustehnikumiks.

Praeguseks kuulub Polli Aiandusuuringute Keskus Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja Keskkonnainstituudi koosseisu.